Policja

i

Autor: pixabay

policja

Oszuści atakują! Mieszkańcy regionu stracili duże pieniądze

2024-06-28 13:36

W ciągu kilku zaledwie kilku dni przestępcy podający się za pracownika banku oraz policjantkę wyłudzili od mieszkańców naszego powiatu blisko 38 tysięcy złotych.

W ciągu ostatnich dni na terenie powiatu pilskiego doszło do dwóch oszustw, dzięki którym przestępcy wzbogacili się o blisko 38 tysięcy złotych. W pierwszym przypadku oszuści skontaktowali się ze swoją ofiarą telefonicznie. W słuchawce pokrzywdzony usłyszał głos kobiety, która przedstawiła się jako policjantka i poinformowała, że jego córka spowodowała wypadek. Miały grozić jej za to poważne konsekwencje. Była jednak szansa, aby jej pomóc - wystarczyło tylko wpłacić kaucję. W trosce o swoją córkę mężczyzna przekazał pieniądze. Okazało się jednak, że przedstawiona historia nie miała nic wspólnego z prawdą, a pokrzywdzony stracił oszczędności w kwocie 28 tysięcy złotych. 

Druga sytuacja dotyczyła także rozmowy telefonicznej. Tym razem przestępcy podali się za pracowników banku. W trakcie rozmowy oszustom udało się nakłonić pokrzywdzonego do zainstalowania kilku aplikacji, które miały poprawić bezpieczeństwo. Ostatecznie jednak sprawcy weszli w posiadanie danych dostępowych do konta bankowego, z którego później wypłacili gotówkę w kwocie blisko 10 tysięcy złotych. 

Policjanci apelują do mieszkańców, aby zachowali ostrożność i nie działali pod wpływem emocji. Przestępcy stosują różne metody żeby zmanipulować swoje ofiary. Mogą podszywać się pod funkcjonariuszy Policji, pracowników banków lub innych instytucji. Mogą również zmieniać wyświetlane numery telefonów, co jest kolejnym działaniem usypiającym czujność. Przypominamy, że każdą usłyszaną historię można zawsze zweryfikować u źródła - udając się do banku, dzwoniąc do swoich najbliższych czy bezpośrednio na Policję.