KPP Piła

i

Autor: KPP Piła

Kolejni psi funkcjonariusze w pilskiej policji

2024-01-17 15:31

Komenda Powiatowa Policji w Pile w ostatnim czasie powiększyła grono czworonożnych funkcjonariuszy o kolejne dwa psy. Hugo i Chmura są wyszkolone do poszukiwania osób zaginionych, sprawców przestępstw oraz wyszukiwania narkotyków.

W Komendzie Powiatowej Policji w Pile służby blisko 300 funkcjonariuszy. Wśród nich są policjanci, którzy zostali Przewodnikami Psów Służbowych. Każdy z nich ukończył specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie umiejętności nabywał wspólnie ze swoim czworonożnym partnerem.

W ostatnim czasie pilska jednostka wzbogaciła się o dwóch kolejnych przewodników wraz z ich specjalnie wyszkolonymi psami. Pierwszy z nich wabi się Hugo. Jest to owczarek niemiecki w typie wilczastym. Specjalizuje się w poszukiwaniu osób zaginionych, przeszukiwaniu terenów i pomieszczeń za sprawcami przestępstw, a także może być wykorzystywany jako środek przymusu bezpośredniego. Od września ubiegłego roku, po zakończonym specjalistycznym szkoleniu trwającym 4,5 miesiąca, pełni służbę ze swoim przewodnikiem st. post. Maciejem Drygasem.

Drugą czworonożną funkcjonariuszką jest 2-letnia Chmura rasy owczarek belgijski. Jej zadaniem jest wyszukiwanie zapachu narkotyków. Gotowość do podjęcia służby ćwiczyła wspólnie ze swoim przewodnikiem st. post. Marcinem Okoniem przez ponad 6 miesięcy. Podobnie jak Hugo, służbę w pilskiej jednostce rozpoczęła we wrześniu ubiegłego roku. Mimo faktu, iż od tego momentu minęło zaledwie kilka miesięcy to Chmura może pochwalić się pierwszymi sukcesami. Wspólnie ze swoim przewodnikiem brali udział w policyjnych realizacjach na terenie całej Wielkopolski, w których wielokrotnie odnajdywali ukryte przez przestępców narkotyki. Obecnie w pilskiej jednostce służy czterech Przewodników Psów Służbowych, którzy wspólnie ze swoimi czworonożnymi partnerami dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Piły i powiatu pilskiego.