MIASTO

Odnowiony pilski „Arsenał” ponownie zdobi miasto [ZDJĘCIA]

2023-08-29 10:25

Zabytkowa kamienica przy ulicy 1 Maja, została zrewitalizowana. Inwestycja objęła także budynki gospodarcze oraz otoczenie od strony podwórka.

Kamienica przy ulicy 1 Maja jest najprawdopodobniej najstarszym, oryginalnie zachowanym po wojnie obiektem w naszym mieście. Budynek powstał w latach 1833 – 1844. Niegdyś był to arsenał, siedzibę miało tu okręgowe dowództwo Landwehry i mieścił się tu skład broni. Po wojnie budynek został zaadaptowany na lokale mieszkalne. - Teraz po latach przywróciliśmy mu dawną świetność. Wiele osób liczyło na oczyszczenie cegły, jednak niestety duża degradacja cegły uniemożliwiła takie rozwiązanie. Mam nadzieję, że budynek będzie dobrze służył mieszkańcom – podkreśla prezydent Piły Piotr Głowski.

Remont był kapitalny, a prace objęły praktycznie cały budynek od fundamentów, przez piwnice i części wspólne, aż po dach który został wymieniony. - Wymieniliśmy również stolarkę okienną i drzwiowową, a także uregulowaliśmy kwestię ciepłej wody której tu nie było. Wszystkie prace były uzgadniane z konserwatorem zabytków i wszystkie elementy zostały wykonane według jego wskazówek. Również rezygnacja z odkrycia cegły, była konsultowana z konserwatorem – podkreśla Daniel Tomczyk, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Inwestycja objęła także otoczenie „Arsenału”, gdzie wyremontowane zostały pomieszczenia gospodarcza. Podwórze zyskało także nowe ławki oraz klomb z nasadzeniami roślin.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE