pila.pl

i

Autor: pila.pl

INWESTYCJE

W 2025 roku w Pile powstanie wodorowa stacja paliw

2023-09-20 13:00

Orlen planuje wybudowanie 100 stacji tankowania wodoru do 2027 roku, w tym 28 w Czechach, 26 na Słowacji i 57 w Polsce. Już w 2023 r. natomiast, koncern planuje uruchomić takie stacje w Poznaniu i w Katowicach, a do połowy 2025 roku kolejne w: Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Warszawie i w Pile.

Pilska stacja tankowania wodoru powstanie w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Orlenem, gminą Piła i Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile. Obiekt powstać ma na istniejącej stacji paliw przy alei Powstańców Wielkopolskich. Wodorowa instalacja przeznaczona będzie do obsługi transportu publicznego i samochodów osobowych. Otwarta będzie całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Projektowana wydajność dobowa stacji wyniesie ok. 480 kg wodoru dziennie, tankowanie będzie się odbywać w dwóch standardach ciśnienia – 350 bar oraz 700 bar. 

To nie wszystko, bo w tym samym czasie gmina Piła zamierza zakupić trzy autobusy wodorowe, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile. W planach jest również dostosowanie infrastruktury MZK do obsługi pojazdów wodorowych. Na wykonanie tych inwestycji pilski samorząd uzyskał dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodajmy, że pilskie przedsiębiorstwo łącznie zamierza zakupić 10 pojazdów wodorowych i złożyło do NFOŚiGW kolejny wniosek o dofinansowanie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE