Lunares Research Station

i

Autor: Lunares Research Station

KOSMOS

To już ostatnia w tym roku misja w pilskim habitacie Lunares

2023-11-07 16:49

Już niedługo w habitacie Lunares pojawi się kolejna załoga. Jednak zanim poznamy analogowych astronautów, dowiedzmy się, co kontrolerzy misji zaplanowali na ostatnią z misji. I choć ich organizacja dla Space is More z Wrocławia nie jest nowością, to na koniec 2023 roku pojawi się parę nowych elementów.

Pomimo że jest to ostatnia tegoroczna misja, to  badacze nie zwalniają tempa.  – Można powiedzieć, że nawet podnosimy sobie poprzeczkę. Tym razem na pokładzie będziemy mieli aż ośmioro analogowych astronautów. Jest to pewne wyzwanie, ponieważ habitat dostosowany jest do sześciu osób. Jednak od końca 2021 roku nasze załogi mają do dyspozycji schron księżycowy SWAMP. Cały ten czas był rozwijany i dostosowywany do przebywania tam przez dłuższy czas. Od 2022 roku analogowi astronauci regularnie w nim nocowali, a parę ostatnich misji utwierdziło nas w tym, że przez całą misję może tam przebywać dwoje astronautów -mówi Leszek Orzechowski, dyrektor placówki badawczej Lunares Research Station.

Takie rozwiązanie generuje wiele pytań, np. o dynamikę grupy, nastrój załogi, a nawet podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie czy potrzeby fizjologiczne. Jednak nawet w tych księżycowych warunkach załogi mają dostęp do środków higienicznych, toalety, jedzenia liofilizowanego, a także łącza komunikacyjnego z pozostałymi w habitacie osobami. Analogowi astronauci będą wymieniać się co parę dni podczas spacerów kosmicznych, dzięki temu każdy będzie mógł się zintegrować, a także będzie miał szansę zostać na „kosmicznym campingu”.

Nocowanie w SWAMPie nie oznacza braku obowiązków – Załoganci mają do dyspozycji tablety i laptopy, więc będą mogli wykonywać codzienne zadania związane z badaniami, np. wypełnianie kwestionariuszy, ale także będą mogli projektować w 3D, pracować nad raportami czy przygotowywać spacery kosmiczne dla reszty drużyny – dodaje Agata Mintus, koordynatorka badań i dyrektorka ds. misji.  W misji weźmie udział osoba niepełnosprawna. Kontynuowane będą badania nad niepełnosprawnością w kosmosie i dostępnością habitatu. W poprzedniej misji uczestniczyła parastronautka bez nogi. Tym razem w habitacie zagości parastronauta bez ręki. Jego udział w tej niezwykłej misji pozwoli dopracować kolejne procedury, a badacze zbiorą ogromnie przydatne dane, które będą mogli porównać z rezultatami z poprzedniej misji. Trening załogi rusza już w przyszłym tygodniu, a misja zakończy się na początku grudnia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE