grzybobranie

i

Autor: pixabay.com

Sezon grzybowy w naszym regionie rozpoczęty. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie?

2022-09-20 7:35

Ten sposób spędzania wolnego czasu jest niezwykle popularny wśród mieszkańców naszego regionu. Każdego roku, gdy tylko rozpoczyna się sezon, wzrasta ilość akcji poszukiwawczych za zaginionymi grzybiarzami prowadzonych przez funkcjonariuszy w naszym regionie. Wybierając się do lasu, nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie.

Po pierwsze nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę, a jeżeli już podejmujemy taką decyzję zabierzmy ze sobą telefon komórkowy. Będąc w lesie, kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Jeżeli jednak zabłądzimy, nie zwlekajmy i od razu alarmujmy policję oraz służbę leśną.

Należy też pamiętać o innych zagrożeniach związanych z grzybobraniem. Co roku odnotowywane są przypadki zatrucia grzybami, zwłaszcza dotyczy to początkujących grzybiarzy, którzy nie potrafią jeszcze rozpoznać wszystkich trujących gatunków. Aby zapobiec takim sytuacjom, na grzyby najlepiej wybrać się z kimś kto ma doświadczenie w tej dziedzinie. Gdy jednak zdani jesteśmy tylko na siebie należy pamiętać, aby zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę.