pila.pl

i

Autor: pila.pl

INWESTYCJE

Powstanie droga ekspresowa S10 Wałcz (Witankowo) – Piła

2024-07-04 9:40

Zawarta została umowa na projekt i budowę 13 km odcinka drogi ekspresowej S10 Wałcz (węzeł Witankowo) – Piła Północ. Koszt budowy wyniesie 721,3 mln złotych.

Dla Piły podpisanie tej umowy to początek wychodzenia z wieloletniego wykluczenia komunikacyjnego. Oczywiście w tle rozwój gospodarczy, związany także z przyłączeniem projektowanej obwodnicy zachodniej wokół strefy Piła Lotnisko, bezpieczeństwo i zwiększenie atrakcyjności i dostępności miasta. Pierwsze 13 kilometrów z nadzieją na kolejne — zauważyła prezydent Piły Beata Dudzińska. Wykonawca zadania w pierwszym etapie przystąpi do opracowania projektu budowlanego i złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie wykona prace w terenie. Rozpoczęcie prac budowlanych zostało zaplanowane na I kwartał 2026 r., a udostępnienie inwestycji do ruchu na połowę 2028 roku.

— Droga ekspresowa S10 będzie jednym z najważniejszych korytarzy transportowych w Polsce. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu firm wykonawczych i GDDKiA, która w imieniu rządu nadzoruje budowę tras szybkiego ruchu, już w 2028 roku kierowcy skorzystają z całej drogi S10 od Piły do Szczecina — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Nowy odcinek S10 rozpocznie się od końca obwodnicy Wałcza, która została oddana do ruchu w 2020 roku. W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa, powstaną dwa węzły drogowe: Stara Łubianka i Piła Północ (na przecięciu z drogą ekspresową S11), sześć wiaduktów, cztery estakady, przejście górne i przejście dolne dla zwierząt. 

Odcinek S10 Wałcz – Piła jest realizowany w ramach budowy drogi ekspresowej między Szczecinem a Piłą. Trasę tę podzielono na osiem odcinków realizacyjnych. W maju br. zawarte zostały kontrakty z wykonawcami odcinków S10 Suchań – Recz i Piecnik – Wałcz, a w czerwcu 2024 r. na realizacje fragmentu tej trasy od Cybowa do Łowicza Wałeckiego. Umowy dla pozostałych odcinków zostaną podpisane w ciągu najbliższych tygodni.

Droga ekspresowa S10, o długości około 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja poszczególnych odcinków tej trasy została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Dzięki budowie S10 powstanie bezpośrednie połączenie Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego oraz Mazowsza, tworzące alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.