pila.pl

i

Autor: pila.pl

MIASTO

Ponad milion złotych na wsparcie dla potrzebujących w Pile

2024-01-15 12:14

Miasto podpisało umowy na realizację zadań z zakresu wspierania inicjatyw lokalnych na rzecz integracji lokalnej społeczności, pomocy społecznej i ochrony zdrowia oraz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom. Dzięki temu łącznie dokładnie 1 368 365 złotych trafi do organizacji pozarządowych, które będą w różnorodny sposób pomagać mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Dotacje na zadania z zakresu pomocy społecznej trafią do Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, Fundacji „Na Pomoc”, stowarzyszenia na rzecz bezdomnych Dom Modlitewny „AGAPE”, które zapewniają schronienie osobom w kryzysie bezdomności. A także do Pilskiego Banku Żywności i Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej, które zajmują się pozyskiwaniem i dystrybucją żywności oraz dożywianiem osób ubogich. W ramach swojego zadania Akcja Humanitarna „Życie” zajmie się streetworkingiem dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Na te zadania miasto przekazało łącznie 1 165 995 złotych.

Natomiast na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia oraz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom w tym roku przekazano łącznie 182 370 złotych. Pieniądze trafią do Pilskiego Stowarzyszenia Klub Abstynentów „Kotwica”, Stowarzyszenia Monar z siedzibą w Warszawie, stowarzyszenia „Lawendowe Wzgórza”, Fundacji Prodriver i wspomnianej wcześniej Akcji Humanitarnej „Życie”, które zajmą się w bieżącym roku wspieraniem osób uzależnionych i ich rodzin, prowadzeniem terapii, dziennego domu wsparcia i różnorodnych działań informacyjno-edukacyjnych w obszarze profilaktyki uzależnień.

Stowarzyszenia wspierane przez miasto w szczególny sposób otaczają opieką osoby zmagające się z problemami - od uzależnień, przez kryzysy prowadzące, w niektórych przypadkach do bezdomności. Zwłaszcza zimą, kiedy wszystkie problemy zdają się potęgować. Stowarzyszenia otaczają tych ludzi opieką zapewniając od podstaw - miejsce w ogrzewalni, wyżywienie, po wsparcie w wychodzeniu z problemów czy próbach przywrócenia na rynek pracy. Pozornie niezależne działania zdają się uzupełniać w ramach współpracy stowarzyszeń. Dzisiejsze spotkanie było pretekstem do wymiany doświadczeń i potwierdzeniem, że w Pile pomaganie to codzienność — mówi Beata Dudzińska pełniąca funkcję prezydenta Piły.

Dodatkowo Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego, które na co dzień udziela w Pile bezpłatnych porad prawnych otrzymuje na swoją działalność 20 000 złotych.