Piła - Jak szukać pracy zdalnej w Pile?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Piła - Jak szukać pracy zdalnej w Pile?

2022-07-11 8:44

Piła to miasto leżące w środkowo-zachodniej Polsce. Należy do województwa wielkopolskiego i liczy ponad 72 tys. mieszkańców. Rynek pracy w Pile jest bardzo różnorodny, a ostatnio popularność zyskuje praca w trybie zdalnym. Chcesz wiedzieć, w jakich branżach jest najwięcej ofert pracy zdalnej albo gdzie szukać ogłoszeń? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym odpowiadamy na te oraz wiele innych pytań dotyczących zdalnej pracy w Pile.

Praca w Pile - sytuacja na rynku pracy 

Piła jest jednym z czterech głównych ośrodków gospodarczych w Wielkopolsce. Na jej terenie działa 8,5 tys. przedsiębiorstw z sektora publicznego i prywatnego, a także prawie 60 spółek z kapitałem zagranicznym. Najważniejsze z nich to:

  • Signify Poland S.A. - producent elektroniki użytkowej;
  • Signify Poland sp. z o.o. - producent produktów oświetleniowych;
  • Ardagh Glass Ujście S.A. - producent opakowań szklanych.

W Pile na 1000 mieszkańców pracuje 321 osób. Jest to znacznie więcej od wartości dla całego województwa wielkopolskiego oraz w Polski. Najwięcej mieszkańców pracuje w:

  • przemyśle i budownictwie (33,3%);
  • sektorze usługowym (21,4%);
  • rolnictwie (16,4%).

Najmniej osób jest zatrudnionych w branży finansowej (2,3%).

Wynagrodzenie brutto w Pile wynosi 4928,72 zł, co odpowiada 89,2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w kraju. Z kolei stopa bezrobocia wynosi 5,7% (6,3% wśród kobiet i 5,2% wśród mężczyzn). Jest to znacznie więcej od stopy bezrobocia zarejestrowanego dla województwa wielkopolskiego, ale mniej od stopy bezrobocia zarejestrowanego dla całej Polski.

Zapotrzebowanie na pracowników zdalnych w Pile - w jakich branżach?

Praca w Pile o charakterze zdalnym jest dostępna dla wielu różnych specjalistów, na przykład: pracowników branży e-commerce i IT, głównych księgowych, lektorów języków obcych oraz specjalistów ds. rachunkowości. Pracodawcy szukają również pracowników zdalnych na stanowiska takie jak: administratorzy stron internetowych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, psycholodzy i psychoterapeuci oraz specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

Praca zdalna w Pile - dla kogo?

Praca zdalna jest idealna dla osób, które chcą godzić obowiązki prywatne z zawodowymi, na przykład młode mamy. To także doskonała opcja dla uczniów i studentów, którzy chcą sobie dorobić w toku nauki. Z możliwości pracy zdalnej mogą jednak skorzystać wszyscy, także osoby gotowe do pracy pełnoetatowej. Jak bowiem pisaliśmy wyżej, istnieją branże, które opierają się wyłącznie na tym trybie pracy, ponieważ niesie on korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Gdzie szukać pracy zdalnej w Pile?

Pracy zdalnej w Pile najlepiej szukać w Internecie. W tym celu należy wpisać w wyszukiwarkę interesujące kandydata stanowisko i zaznaczyć konkretny region. Warto jednak skorzystać z profesjonalnego portalu, który umożliwia filtrowanie ogłoszeń. Ułatwia to odnalezienie tylko takich, które spełniają interesujące użytkownika kryteria. Mowa o wyborze:

  • stanowiska,
  • lokalizacji,
  • typu umowy,
  • rodzaju etatu,
  • widełek oczekiwanego wynagrodzenia.

Takim portalem jest na przykład serwis pracy GoWork.pl, który poza ofertami, grupuje opinie o ogłaszających się na stronie pracodawcach oraz wysyła powiadomienia o nowych ogłoszeniach (po zapisaniu się do newslettera).

Powiatowy Urząd Pracy w Pile - oferty pracy zdalnej

Pracy zdalnej warto poszukać również za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Instytucja mieści się przy al. Niepodległości 24 i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Z urzędem można jednak skontaktować się nie tylko osobiście, ale także telefonicznie pod numerem 67-215-11-23/27 lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres: [email protected]

Zawsze też można wejść na stronę internetową placówki www.pila.praca.gov.pl, na której - oprócz ofert pracy zdalnej i stacjonarnej - znajdują się informacje o dostępnych szkoleniach i projektach realizowanych za pośrednictwem urzędu.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna w Pile (ale nie tylko) ma wiele zalet. Do najważniejszych należą:

  • oszczędność czasu i pieniędzy - brak konieczności codziennego dojeżdżania do biura pozwala zaoszczędzić na paliwie lub bilecie miesięcznym, a rano dłużej pospać;
  • wielość potencjalnych miejsc zatrudnienia - wiele branż i firm oferuje pracę zdalną, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia w takiej formie;
  • możliwość godzenia obowiązków zawodowych i prywatnych - pracując w domu, łatwiej “wyskoczyć” na chwilę i odebrać dziecko z przedszkola, niż będąc w firmie na drugim końcu miasta;
  • warunki zatrudnienia takie same jak w przypadku pracy stacjonarnej - praca zdalna podobnie jak stacjonarna opiera się najczęściej na umowie o pracę i jest pełnoetatowa;
  • telefon komórkowy i komputer przenośny do użytku prywatnego - firma, która oczekuje pracy w trybie zdalnym, jest zobowiązana
  • zapewnić pracownikowi niezbędne narzędzia do pracy, których może używać także “po godzinach”;
  • większe wynagrodzenie - może i pensja jest taka sama, jak w przypadku pracy stacjonarnej, ale brak dojazdów to więcej pieniędzy “w kieszeni”; do tego dochodzą narzędzia do pracy, na przykład laptop, które można zaliczyć do benefitów pozapłacowych.