Część elewacji została wyłożona czerwoną płytką klinkierową, a jedna ze ścian płytką lustrzaną tak, by historyczny bryła placówki odbijała się w sąsiadującej hali. Trzeba przyznać, że efekt robi wrażenie. W obiekcie o powierzchni całkowitej około 2000 m² znalazły się główna hala sportowa oraz trybuny dla ponad stu osób, dodatkowo szatnie z węzłami sanitarnymi, szatnia dla nauczycieli i sala fitness.
Sala jest wyposażona w tablice z koszami do koszykówki na konstrukcji umożliwiającej regulację wysokości, bramki do piłki ręcznej, zestawy z siatkami do piłki siatkowej, tablice wyników sportowych, zestaw nagłośnienia i kurtyny umożliwiające podział sali na trzy segmenty. Sala oczywiście jest wyposażona w drabinki, lustra i rowery stacjonarne. Obiekt jest przyjazny nie tylko dla uczniów, ale też dla środowiska. Naszym celem było połączenie historii z technologią i nowoczesnością, by służyły one zarówno człowiekowi, jak i środowisku. Obiekt jest pasywny, czyli technologie tu zastosowane pomagają chronić środowisko - powiedziała podczas spotkania z uczniami prezydent Beata Dudzińska.
Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo zestaw zaprojektowanych rozwiązań i technologii sprawia, że hala jest obiektem samowystarczalnym energetycznie i zeroemisyjnym. To za sprawą pompy ciepła, fotowoltaiki na dachu, oszczędnej w otwory okienne architekturze, dociepleniu materiałami o wyjątkowych parametrach i innych zabiegach, które pozwalają nazywać obiekt pasywnym. To nie koniec zmian infrastrukturalnych w oświacie. Równolegle trwają prace nad budową żłobka w Śródmieściu i przedszkola na Koszycach.