Schemat działania oszustów, dotyczył głównie sprzedaży poprzez internet. Na fałszywej stronie internetowej oferowany jest pelet w okazyjnej cenie. Po zakupie i wpłacie pieniędzy na konto sprzedającego, kontakt się urwał, a strona znika. Pojawiają się również handlarze, którzy sprzedają węgiel bezpośrednio z samochodów. Potencjalnych klientów może skusić niższa cena oraz to, że widzą towar w samochodzie . Tymczasem, nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują fakt braku wagi oraz przedstawienia certyfikatów, jaki to opał. I tak zamiast dwóch ton, zdarza się że otrzymujemy nieco ponad tonę.
Co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?
Na stronie internetowej, Polskiej Rady Peletu znajdziemy informacje o wiarygodnych producentach tego surowca. Przy zakupie węgla warto korzystać z lokalnych, sprawdzonych punktów sprzedaży w których wcześniej my albo ktoś bliski dokonywał zakupu. W przypadku zakupu z internetu, na portalach sprzedażowych, jeżeli oferta wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane. Zawsze starajmy się potwierdzić dane sprzedawcy oraz wiarygodność ogłoszenia. Korzystajmy z oficjalnych serwisów sprzedażowych, które oferują ubezpieczenie zakupu lub zwrotu płatności. Pamiętajmy, że nie warto ufać każdemu ogłoszeniu sprzedaży na odległość.
Ważne!
- Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena - to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem.
- Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
- Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
- Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila.
- Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.