Wysokie temperatury nie odpuszczają w naszym regionie. Jedną z metod, aby trochę się ochłodzić jest wypad nad jezioro. Ale warto pamiętać o...
Zabezpieczeniu skóry, głowy oraz naszego wzroku. Stosujmy kremy przeciwsłoneczne. Jeżeli spędzamy na słońcu niewiele czasu, można wybrać krem z mniejszym filtrem, jednak najlepszy będzie ten w przedziale 30-50. Pamiętajmy o nakryciu głowy oraz dobrych okularach przeciwsłonecznych.
Mówi Przemysław Fenske, ratownik WOPR na pilskich Płotkach. Nie zapominajmy również o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Mają znaczenie dla naszego zdrowia, a czasami nawet życia.
Główna zasada, zero alkoholu połączonego z pływaniem oraz wypoczynkiem na plaży. Czujność jest wtedy uśpiona, a co za tym idzie, mogą zdarzyć się przypadki podtopień, udarów czy poparzeń słonecznych. Słuchajmy też poleceń ratowników. Jesteśmy tutaj, aby Wasz pobyt minął bezpiecznie. Jeżeli wybieramy z dziećmi, miejmy na nie cały czas przysłowiowe oko. Nie zostawiajmy ich samych w wodzie. To żywioł, który potrafi być niebezpieczny i nieprzewidywalny.
Dodaje Przemysław Fenske
W tym sezonie doszło już do kilku niebezpiecznych sytuacji nad pilskimi akwenami. Na całe szczęście skończyły się one bez większego uszczerbku na zdrowiu plażowiczów. Jeżeli widzimy, że ktoś z wypoczywających potrzebuje pomocy, jak najszybciej poinformujmy o tym najbliższego ratownika.
Jeżeli wiemy, że nie potrafimy dobrze pływać, nigdy nie ryzykujmy własnym zdrowiem. W takich sytuacjach musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Warto wybierać kąpieliska strzeżone. Jeżeli będziemy potrzebowali pomocy, zawsze możemy liczyć, że zostanie nam ona udzielona przez najbliższego ratownika. W sytuacjach trudnych nie wpadajmy w panikę i spokojnie wykonujmy polecenia wydawane przez osobę udzielającą nam pomocy.
Mówi Marcel Hańczaryk, ratownik WOPR. Radio Eska Piła życzy Wam udanego, a w szczególności bezpiecznego, wypoczynku nad wodą.