Nowa koncepcja zakłada stworzenie zielonej, bezpiecznej i funkcjonalnej przestrzeni miejskiej, która stanie się centrum życia społecznego mieszkańców. — Przystępujemy do kompleksowej rewitalizacji Placu Zwycięstwa, miejsca o ogromnym znaczeniu historycznym i społecznym, a także o ogromnym potencjale, który wykorzystamy najlepiej jak to możliwe. Nowy projekt łączy nowoczesne podejście do przestrzeni publicznej z potrzebami lokalnej społeczności, stworzony został stworzony z uwzględnieniem obszarów związanych z historią miasta, zachowaniem walorów naturalnych, integracji społecznej oraz rewitalizacji czyniącej z tej przestrzeni reprezentacyjne centrum Piły. Mam nadzieję, że projekt spotka się z pozytywnym odbiorem pilan i będziemy często spotykać się w tym pięknym miejscu w sercu miasta — powiedziała Beata Dudzińska, prezydent Piły.
W ramach inwestycji zagospodarowanych zostanie 10 000 m² powierzchni. W tym znaczna większość to zieleń — setki nowych nasadzeń traw, krzewów i drzew. Władzom Piły szczególnie zależy nam na zachowaniu istniejącego tu starego drzewostanu, który nie tylko pięknie wygląda, ale daje ukojenie i zacienia teren. Ponadto znajdą się tu fontanna w formie 90-metrowego ciągu wodnego, alejki spacerowe, strefy relaksu w postaci przytulnych parków kieszonkowych przy głównej ścieżce, mała architektura, ale także wybieg dla psów oraz dostępna dla wszystkich toaleta publiczna.
Projekt przewiduje również elementy przypominające historyczną zabudowę miasta, m.in. dekoracyjne ściany inspirowane przedwojenną architekturą Piły, a przy nich trybuny terenowe. Obok w otoczeniu zieleni wiata z ławko-huśtawkami oraz pergola, jako miejsce odpoczynku i być może urokliwy plener fotograficzny. Plac ma stać się miejscem spotkań, wypoczynku i sąsiedzkiej integracji, przy jednoczesnym zachowaniu i podkreśleniu dziedzictwa tego miejsca. — To dla nas ogromna przyjemność projektować przestrzeń w mieście, w którym żyjemy, w którym się wychowaliśmy, które dobrze znamy i z którym jesteśmy emocjonalnie związani. Możliwość wpływu na pozytywne zmiany w Pile jest dla naszego zespołu wyjątkowo motywująca — podkreślił Maciej Wojtasik z pracowni architektonicznej Wojtasik, odpowiedzialnej za opracowanie koncepcji.
Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2025–2027, a jej całkowity koszt szacowany jest na blisko 18 mln złotych. Gmina Piła zabezpieczyła na ten cel już 12 mln z własnego budżetu. Władze Piły starają się jednak o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego. — Zależy nam, by to miejsce nie tylko odzyskało swoją dawną rangę, ale także odpowiadało na współczesne potrzeby mieszkańców. Pod hasłem „Piła ReWITAlizacja Placu Zwycięstwa” staramy się o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Wniosek o dofinansowanie wysokości ponad 13 mln złotych złożyliśmy w marcu tego roku, we wrześniu konkurs zostanie rozstrzygnięty i będziemy mogli podejmować kolejne kroki — mówi Rafał Lisiecki, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.
Inwestycja związana z rewitalizacją będzie musiała zostać zrealizowana do końca trzeciego kwartału 2027 roku.