"Idzie zima"
Po wyjątkowo ciepłym lecie zbliża się wielkimi krokami sezon zimowy. W tym czasie pojawia się odwieczny problem ogrzewania. Sposobów jest wiele, ale dzisiaj porozmawiamy sobie o wykorzystaniu do tego celu drewna. Ze mną w studiu Rafał Cieślak Rzecznik, prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Witam, dzień dobry.
Dzień dobry.
Skąd bierze się drewno?
Zaspokojenie i zapewnienie trwałości lasów oraz naszego zapotrzebowania na drewno nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez Ministra Środowiska. Głównym dostawcą surowca na polski rynek są właśnie Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania przemysłu krajowego oraz mieszkańców kraju.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają zaspokojenie zarówno potrzeb społecznych, jak i potrzeb przemysłu.
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już prawie jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Jakie są zasady sprzedaży?
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Corocznie na rynek trafia pula drewna opałowego, a jej wielkość określają zasady zrównoważonej gospodarki leśnej i plan pozyskania drewna w poszczególnych nadleśnictwach. W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Warto podkreślić, że drewno jest surowcem odnawialnym, a bilans dwutlenku węgla jest zerowy – wydziela się go tyle, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej. Bardziej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte. Inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób, szczególnie na terenach wiejskich.
Wszystkie informacje dotyczące zakupu drewna oraz cenniki dostępne są na stronach internetowych nadleśnictw.
Czyli tradycyjnie, jak zawsze, lasy są dla nas otwarte i czekają, abyśmy je odwiedzili.
Dzisiaj ze mną w studiu był Rafał Cieślak, Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
Bardzo serdecznie dziękuję za spotkanie.
Dziękuję bardzo.

i